طراحی داخلی فروشگاه: دکوراسیون فروشگاه و طراحی آن یکی از عوامل مهم در بازاریابی است که به طور مستقیم و قابل توجهی بر سطح فروش تاثیر می گذارد. بنابراین دیزاین و طراحی تخصصی دکوراسیون فروشگاه برای جذب مشتری ضروری است.

طراحی داخلی فروشگاه

توجه به طراحی دکوراسیون داخلی فروشگاه یکی از اقدامات مهمی است. که هر فروشگاه داریا( صاحبان فروشگاه) باید برای دکوراسیون فروشگاه خود به آن توجه زیادی داشته باشد. فروشگاهی که طراحی داخلی استانداردو ساده وداشته باشد، نه تنها بر جذابیت آن می افزاید، بلکه به افزایش مشتریان که در نهایت افزایش درآمد مغازه دار کمک می کند. پس از طراحی ویترین که پل ارتباطی بین فروشگاه و محیط بیرون است( دکوراسیون فروشگاه )عامل اصلی جذب جمعیت، تعیین برند و ایجاد حس خوب در مشتری است. چیدمان فروشگاه شامل قفسه، طراحی سقف (سقف کاذب و دکوراتیو)، نورپردازی داخلی (نور مخفی، نورافکن، نور گسترده و …)، چیدمان، نوع کف، کاغذ دیواری، ویترین، نقاشی و … می باشد.

طراحی داخلی فروشگاه

طراحی داخلی فروشگاه

نکات مهم در طراحی دکوراسیون داخلی فروشگاه

در طراحی فروشگاه، نور یک عامل زیبایی بسیار مهم است. اصولا طراحی داخلی فروشگاه سرمایه گذاری برای سودآوری بیشتر است. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا نکات موثر طراحی داخلی فروشگاه اصولی را برای شما بیاوریم. همچنین دکوراسیون هر فروشگاه را بر اساس شرایط کاری و حرفه ای آنالیز کنید.

1.ویترین مغازه

از آنجایی که فروشگاه ها معمولا محل فروش برخی کالاها هستند و بازده اقتصادی آن ها بسیار مهم است. باید به گونه ای طراحی شوند که افراد را جذب کرده و آن ها را به مشتری تبدیل کند. ابتدایی ترین کار برای این منظور طراحی ویترین است.

ویترین در واقع اولین قسمت از فروشگاه است که افراد مختلف با آن مواجه می شوند و به همین دلیل ظاهر آن می تواند تاثیر زیادی در کسب و کار فروشگاه داشته باشد. با استفاده از روش های مختلف و توجه به ترندهای روز می توانید طرحی خلاقانه برای ویترین بسازید و اولین نکته ای که در این طراحی باید به آن توجه کرد محصولاتی است که در این فروشگاه به فروش می رسد.

2.طراحی ورودی فروشگاه

بعد از طراحی ویترین، ورودی هر فروشگاه مهم ترین قسمت است و می تواند نظر افراد را به خود جلب کند. در واقع ورودی یک فروشگاه نه تنها باید زیبا باشد، بلکه باید بسیار واضح و دلپذیر باشد. در این صورت افراد از نقاط مختلف خیابان ازتوجه شان فروشگاه جلب می شوند و حتی برای ارضای کنجکاوی خود به فروشگاه مورد نظر مراجعه می کنند.
این نکته باعث افزایش تعداد مشتریان مغازه و در نتیجه افزایش سود مغازه می شود. ورودی را می توان با روش های مختلفی از جمله استفاده از عناصر تزئینی، طراحی خاص در ورودی، استفاده از چراغ های تزئینی و … متمایز کرد و به زیبایی طراحی کرد.

طراحی داخلی فروشگاه

طراحی داخلی فروشگاه

3.قفسه های مناسب برای فضا فروشگاه

برای اینکه فروشگاه ها بتوانند کالاهای خود را به فروش برسانند، باید آن ها را به مشتریان نشان دهند و در فروشگاه قرار دهند تا مردم بتوانند آن را ببینند. به همین دلیل هر فروشگاهی باید با توجه به محصولات عرضه شده دارای قفسه های مناسب باشد. به عنوان مثال قفسه هایی که برای فروشگاه لوازم التحریر طراحی و مورد استفاده قرار می گیرند با قفسه های فروشگاه لوازم آرایشی و بهداشتی متفاوت بوده و دارای اشکال و فرم های متنوعی هستند.
در هر صورت طراحی مناسب و متنوع قفسه ها می تواند تاثیر زیادی در طراحی فروشگاه داشته باشد زیرا قفسه ها از عناصر اصلی دکوراسیون فروشگاه هستند.

4. تاثیر رنگ ها در فروشگاه

رنگ ها می توانند تاثیر زیادی در دکوراسیون مغازه داشته باشند. آن را جذاب، پویا، شیک، دنج و … نشان دهید .امروزه از رنگ های روشن و شاد مانند زرد، آبی روغنی، نارنجی، بنفش، قرمز و … در دکوراسیون مغازه ها به خصوص مغازه هایی مانند لوازم آرایشی، لوازم التحریر و … استفاده می شود.
یکی از پرمصرف ترین رنگ ها برای دکوراسیون فروشگاه، رنگ سفید است که به عنوان رنگ اصلی و زمینه استفاده می شود و فضایی روشن ایجاد می کند. رنگ ها باید با توجه به مساحت فروشگاه و نوع محصولاتی که فروخته می شود انتخاب و استفاده شود.

 

5.ایجاد مسیرهای رفت و آمد جذاب و کاربردی در فروشگاه

یکی دیگر از مواردی که در طراحی مغازه ها و فروشگاه ها باید بسیار مورد توجه قرار گیرد طراحی مسیرهای تردد افراد در فروشگاه است. هرچه این روش متنوع‌تر و راحت‌تر باشد، مردم راحت‌تر می‌توانند ازبه تمام فروشگاه‌ دیدن کنند واز به همه محصولات بینید.
همچنین مهم است که این مسیر حداقل دو نفر را با هم در خود جای دهد تا افراد مختلف بتوانند به راحتی با هم قدم بزنند و خرید کنند. این کار به رفاه مشتریان و مدت اقامت آنها در فروشگاه کمک می کند.

طراحی داخلی فروشگاه

طراحی داخلی فروشگاه

6.استفاده از لوازم جانبی یا اکسسوری در فروشگاه

یکی از کارهایی که می توان برای جذابیت بیشتر طراحی داخلی فروشگاه انجام داد استفاده از لوازم جانبی است. این لوازم جانبی ممکن است شامل غرفه های مربوط به محصولات فروخته شده یا علائم و پوسترهایی از این قبیل باشد.
همچنین بسته به نوع فروشگاه می توان از سایر عناصر تزئینی استفاده کرد. به عنوان مثال، مجسمه های مربوط به شخصیت های کتاب یا کتاب خواندن ممکن است در لوازم التحریر و کتاب فروشی ها و فروشگاه ها استفاده شود.
یا در فروشگاه لوازم آرایشی می توانید از عکس های هنرمندان (سلبریتی)با آرایش خاص برای تزیین دکوراسیون فروشگاه استفاده کنید . آن ها را روی دیوارها یا گوشه فروشگاه قرار دهید.

 

7.نورپردازی ویژه برای فروشگاه

یکی دیگر از اقداماتی که می تواند باعث جذابیت بصری فروشگاه و طراحی داخلی آن شود و به طور کلی جذابیت بالایی برای مشتری داشته باشد، نورپردازی فروشگاه است. اول از همه، کل فروشگاه باید نور کافی داشته باشد و تمام اقلام فروخته شده باید با نور نقطه ای مورد توجه قرار گیرند.
اما با استفاده از نورهای تزیینی و نورپردازی خاص چه در دکوراسیون مدرن و چه در دکوراسیون کلاسیک می توان فضای فروشگاه را بیشتر جلوه داد و نظر افراد را به خود جلب کرد. این نورپردازی نیز باید در ورودی فروشگاه قرار گیرد و به گونه ای ارائه شود که افراد را جذب کرده و به داخل فروشگاه بکشاند.

 

8.داشتن صفحه نمایشگر 

یکی از کارهایی که امروزه بسیاری از فروشگاه های بزرگ با دکورهای کلاسیک، مدرن یا هر دکوری انجام می دهند این است که محصولات خود را روی صفحه نمایش داخل فروشگاه به نمایش بگذارند. این نوع نمایش محصولات می تواند برای فروشگاه هایی مانند کیف، کفش، لباس و … بسیار موثر باشد. زیرا افراد هنگام پوشیدن و استفاده از این گجت‌ها با تصاویر و فیلم‌های مرتبط می‌توانند بفهمند که چه شکلی هستند و انتخاب و خرید آن‌ها برایشان بسیار آسان‌تر می‌شود.

9.دقت در قسمت صندوق فروشگاه

یکی از مهم ترین قسمت های هر فروشگاهی قسمت صندوق است. بخش تسویه‌حساب یا همان صندوق فروشگاه باید به‌گونه‌ای طراحی شود که مشتری با گذر از کل فروشگاه به آنجا برسد و برای رسیدن به آنجا مجبور به عبور از نقاط غیرقابل دسترس نباشد.

با توجه به اینکه اکثر مشتریان تمایل دارند ابتدا به سمت راست فروشگاه نگاه کنند. بهترین قسمت برای صندوق در جلوی مغازه و سمت چپ است. این ذهنیت را در مشتری ایجاد می کند که اگر قسمت چپ را ندیده باشد می تواند دوباره آنجا را نگاه کند.

طراحی داخلی فروشگاه

طراحی داخلی فروشگاه

اجرای دکوراسیون فروشگاه

امروزه با توجه به تغییر سبک زندگی مردم و تمایل ذاتی به زیبایی شناسی، اجرای دکوراسیون های مدرن و جذاب در فروشگاه ها و مراکز خرید ضروری شده است.
اکثر افراد هنگام خرید به فروشگاه هایی مراجعه می کنند که ظاهری جذاب و مدرن دارند.
مغازه هایی که به طراحی داخلی مغازه خود اهمیت می دهند در جذب مشتری موفق تر هستند و می توانند با افزایش فروش و محصولات، هزینه های انجام شده برای طراحی و اجرای داخلی را در مدت زمان کوتاهی جبران کنند.

طراحی داخلی مغازه ها و فروشگاه ها باید به بهترین نحو و توسط معتبرترین شرکت ها انجام شود. زیرا اجرای صحیح طراحی داخلی منجر به افزایش حضور و مراجعه مشتریان در مغازه می شود.

توجه داشته باشید که باید تعادلی بین نمای داخلی و خارجی ساختمان وجود داشته باشد، زیرا پرداختن به دکوراسیون داخلی فروشگاه بدون توجه به نمای بیرونی ساختمان ارزشی ندارد. اولین چیزی که توجه را به خود جلب می کند نمای بیرونی ساختمان است.

در راه اندازی فروشگاه ها به چه نکاتی باید توجه کرد؟

در مرحله اول اجرای دکوراسیون فروشگاه باید به ویترین مغازه ها توجه شود. اهمیت در این واقعیت است که ویترین مغازه ها فرصتی برای تماس و ارتباط بین فروشنده و مشتری است.

ویترین انتخاب شده برای مغازه ها نه تنها باید ظاهری شیک و آراسته داشته باشد، بلکه اندازه مناسبی نیز داشته باشد تا ارتباط خوبی بین فروشندگان و مشتریان برقرار شود.

پس از طراحی ویترین مناسب، اقدامات بعدی طراحی داخلی فروشگاه می باشد.

توجه داشته باشید که اجرا و تغییرات در طراحی داخلی فروشگاه ها به منظور ایجاد حس مثبت در بین مشتریان فروشگاه است.

انواع سبک های دکوراسیون فروشگاهی

طراحی داخلی فروشگاه

طراحی داخلی فروشگاه

1.طراحی دکوراسیون کلاسیک فروشگاه

در این ماکت طراحی دکوراسیون، مهمترین عنصر در مرکز قرار گرفته و تمرکز بر روی آن است. به طور کلی از رنگ های مربوط به طبیعت در آن استفاده شده است.

2.طراحی دکوراسیون مینیمال فروشگاه

طراحی دکوراسیون مینیمال با حذف اضافات و عناصر غیر ضروری، تمرکز مشتری را به سمت محصولات اصلی منحرف می کند. در این طرح معمولا از رنگ های خنثی و رنگ های سفید یا مشکی استفاده می شود تا زیبایی طرح از نظر تناژ از محصولات پیشی نگیرد و توجه مخاطب را منحرف نکند.

 

3.طراحی دکوراسیون مدرن فروشگاه

طراحی دکوراسیون مدرن بر کاربردی بودن تاکید دارد و از تزئینات زیاد اجتناب می کند. این سبک یکی از بهترین روش های تجهیز مغازه های کوچک است که از عناصر نامتقارن و کاربردی استفاده می کند.

طراحی داخلی فروشگاه

طراحی داخلی فروشگاه

اصول طراحی دکوراسیون فروشگاه

در طراحی دکوراسیون فروشگاه به نکات زیر توجه کنید:
1.طراحی دکور جذاب برای ویترین مغازه ها
2. استفاده از رنگ های مناسب برای طراحی دکور
3.طراحی دکوراسیون جذاب برای ورودی فروشگاه
4.توجه به چیدمان قفسه ها و محصولات داخل فروشگاه
5.استفاده از تابلوهای حراج و … در ویترین مغازه
6.فضای فروشگاه را مرتب نگه دارید

در زمینه دکوراسیون می توانید از روش های زیر استفاده کنید

1.ساخت و طراحی سقف

2.نصب چراغ های کوچک و هالوژن در سقف

نور کافی را در فروشگاه تامین کنید و نقاط تاریک بدون نور در فروشگاه ایجاد نکنید

3.کاغذ دیواری و رنگ آمیزی دیوارهای مغازه

4.چیدمان صحیح قفسه ها و محصولات و اجناس در قفسه

5.استفاده از مبلمان فروشگاه برای آرامش مشتریان

از طرح ها و رنگ های مخصوص کودکان در اسباب بازی فروشی ها یا لباس فروشی های کودکان استفاده کنید

6.نظافت فروشگاه

بهترین رنگ برای دکوراسیون مغازه

انتخاب رنگ مناسب برای فروش محصول در فروشگاه همیشه برای جذب مشتری بسیار مهم است.

همه ما می دانیم که رنگ چقدر برای ایجاد آرامش و احساس مثبت در افراد مهم است. بنابراین در انتخاب رنگ کاغذ دیواری و حتی در هنگام مبلمان و طراحی فروشگاه باید دقت زیادی داشته باشیم.

طراحان خانه طلایی بر اساس سال ها کار و فعالیت در این زمینه بهترین مشاوره و طراحی را در زمینه دکوراسیون داخلی مغازه ارائه می دهند.

طراحی داخلی فروشگاه

طراحی داخلی فروشگاه

برخی از نکات کاربردی برای انتخاب رنگ مناسب در زیر مورد بحث قرار گرفته است:

در انتخاب رنگ ها فقط از رنگ های روشن استفاده نکنید، باید بین رنگ های روشن و تیره تعادل وجود داشته باشد.

بهتر است رنگ انتخابی برای دکور هم برای مخاطب و مشتری مناسب باشد و هم محصولی که به فروش می رسد.

توجه داشته باشید که استفاده از رنگ های روشن باعث بزرگتر نشان دادن فضای فروشگاه می شود.

در این بخش به برخی از پرکاربردترین رنگ ها و کاربرد آنها اشاره می شود:

رنگ ابی؛

رنگ آبی باعث ایجاد حس آرامش می شود و استرس و اضطراب را از مشتریان دور می کند. این عامل باعث می شود که مشتری با آرامش کامل محصول مورد نظر را انتخاب کند.

رنگ صورتی؛

این رنگ برای فروشگاه هایی که محصولات آرایشی و بهداشتی می فروشند توصیه می شود.

رنگ قرمز؛

عمدتاً برای نشان دادن و جلب توجه به مواردی مانند قیمت و تخفیف استفاده می شود.

رنگ زرد؛

از این رنگ مانند قرمز برای جلب توجه استفاده می شود.

رنگ سیاه؛

این شکوه و زیبایی خاصی به مغازه ها می بخشد بنابراین استفاده از آن در کنار رنگ های دیگر توصیه می شود.

قیمت دکوراسیون فروشگاه چگونه تعیین می شود؟

از مهم ترین عوامل موثر بر قیمت نهایی دکوراسیون مغازه می توان به موارد زیر اشاره کرد:
1.ایده مشتری برای طراحی ویترین و دکور
2. اندازه فروشگاه و ویترین (قیمت دکوراسیون مغازه خیلی کوچک با قیمت دکوراسیون فروشگاه بزرگ متفاوت است).
3.ماهیت کالاها و محصولات
4. ارائه خدمات از قبیل کمدهای یا قفسه ها، طراحی ویترین و قفسه های خاص، چیدمان اجناس و محصولات داخل فروشگاه، پارتیشن بندی، نورپردازی، آینه کاری و ….
5. نوع کسب و کار و …

متریال های مختلف درطراحی دکوراسیون فروشگاه

متریال فلزی

از متریال فلز و ترکیب آن با شیشه می توان در طراحی دکوراسیون مغازه ها و فروشگاه ها استفاده کرد. ترکیب استیل و شیشه، نوارهای استیل و مهرهای برنزی تاثیر بسزایی در جذابیت فروشگاه دارد. استفاده از این ماده می تواند شامل هزینه هایی برای برش، شکل دادن و جوشکاری شود که در نهایت منجر به افزایش هزینه ها می شود.

متریال چوب

مواد(متریال) چوبی زیادی وجود دارد که شرکت دکوراسیون از آنها در طراحی داخلی فروشگاه استفاده می کند. ام دی اف انواع مختلفی دارد و می توان از آن به عنوان براقیت بالا، کریستال یا ملامین استفاده کرد. ام دی اف براق ظاهری براق و شیشه مانند دارد و می توان از آن در دکوراسیون داخلی فروشگاه استفاده کرد. نوع دیگری از مواد چوبی وجود دارد که می توان آن را رنگ آمیزی کرد تا با تم رنگ فروشگاه مطابقت داشته باشد. از پوشش های طبیعی یا پوشش های مصنوعی مانند PVC نیز می توان به عنوان پوشش استفاده کرد.

کلام آخر 

باید در نظر داشت که اصول و قوانین تغییر دکوراسیون در فروشگاه های مختلف بسته به نوع فروشگاه متفاوت است.

به عنوان مثال، رنگ ها و طرح های استفاده شده در دکوراسیون فروشگاه های کودکان با آن هایی که در فروشگاه های بزرگسال استفاده می شود، متفاوت است.

در راستای طراحی و دکوراسیون داخلی مغازه ها، شرکت های حرفه ای و قابل اعتمادی مانند شرکت ساختمانی خانه طلایی وجود دارد.

مشتریان بالقوه می توانند با مراجعه و ارتباط با کارشناسان و طراحان مجرب شرکت خانه طلایی، بهترین نتایج را در فضای داخلی مغازه خود به دست آورند.

 

بازسازی ساختمان تجاری ،اداری و پزشکی

طراحی و ساخت باغ و ویلا

پروژه های ساختمان ونما

پروژه اداری و تجاری

پروژهای ساختمان مسکونی

پروزه ویلا و لند اسکیپ