طراحی روف گاردن: تکنولوژی مدرنی است که بر بام سبز بنا شده و بر روی پشت بام ها و تراس ها اجرا می شود و به معنای باغ روی پشت بام است. روف گاردن در واقع ایجاد فضای سبز روی پشت بام، به منظور مشارکت دادن طبیعت در زندگی و استفاده از آن است.
به زبان عامیانه، روف گاردن راهی است که در آن شما می خواهید یک منطقه سبز بزرگ را برای پیاده سازی سطوح چمن کاری شده روی پشت بام با وضوح بیشتری انجام دهید.

روف گاردن

روف گاردن

طراحی روف گاردن یا بام سبز

طراحی روف گاردن که با نام بام سبز شناخته شده است ،که برای طراحی و اجرا برروی بام تراس بوده که با انواع مختلفی از گیاهان سبز و زنده پوشانده شده که می‌توان فضای بام را با مبلمان، آلاچیق، آبنما و … پر کرد.

شما می‌توانید از روف گاردن درفضای غیر قابل استفاده ساختمان اجرا کرده و که با این کار میتوانید محیطی مناسب برای تفریحات خود ومهمانات ودوستانتان و… ارائه دهید. طراحی وساختن اینگونه فضا ها در شهر های بزرگ به علت دوربودن از فضای سبز آرامش بخش است .

اجرای سقف سبز در شهرهای شلوغ،علاوه بر رفع آلودگی هوا ، یک فضایی مناسب است پس بهتر است برای تفریحات روزانه خانواده به ویژه کودکان است .

روف گاردن

روف گاردن

تاریخچه روف گاردن

شاید بیشتر مردم فکر می کنند که روف گاردن ها قدمت زیادی ندارند و در دوران مدرن به وجود آمده اند، اما این طرز تفکر کاملا اشتباه است زیرا بام های سبز قدمتی طولانی دارند.

در طول تاریخ مردم دیدگاه خاصی نسبت به طبیعت و گیاهان داشته اند که همین امر منجر به پیدایش روف گاردن ها شده است، نمونه بارز این مکان های تاریخی باغ های معلق بابل است، اما باغ های معلق بابل دقیقا چیست؟

وقتی در کتاب‌های درسی از این باغ‌ها نام برده می‌شد، همه ما به یاد چیزی معلق بین زمین و هوا افتادیم، اما دقیقاً باغ‌های معلق همان باغ‌های پشت بام بودند که ساخت آن‌ها با تکنولوژی محدود، جدای از ویژگی‌های ساخت آن باعث شگفتی آن زمان شد. می‌توان این اثر تاریخی را یکی از اولین باغ‌های پشت بام دنیا توصیف کرد.

حالا کمی جلوتر برویم به جایی که باغ‌های پشت بام و البته ایوان‌های زیگورات چغازنبیل را می‌توان دید، اگر کمی بیشتر در تاریخ تحقیق کنیم، قطعاً نمونه‌های بیشتری از این آثار شگفت‌انگیز که بر روی سقف‌های مختلف ساخته شده‌اند، خواهیم یافت.

انواع روف گاردن

انواع روف گاردن برای فضاهای متنوعی که در دسترس مشتری است، طراحی می‌شود. معمولا روف گاردن یا باغ بام را به سه دسته اصلی روف گاردن گسترده، روف گاردن فشرده و روف گاردن ترکیبی یا نیمه فشرده تقسیم می‌کنند. در این مقاله با انواع روف‌ گاردن‌ها(بام سبز) و ویژگی‌های آن‌ها بیشتر آشنا خواهید شد.

روف گاردن

روف گاردن

انواع روف گاردن بر اساس روش اجرا

یکی از رایج ترین دسته بندی های روف گاردن، تقسیم بندی بر اساس روش اجرا به سه دسته روف گاردن متمرکز، روف گاردن عریض و روف گاردن مدولار قابل حمل است.

1- روف گاردن وسیع

روش اجرای روف گاردن گسترده به این صورت است که سطحی یکنواخت به عنوان بستر کاشت با عمق (ضخامت) حدود 20 سانتی متر روی پشت بام یا پشت بام قرار می گیرد. و انواع محدودی از گیاهان پوششی کاشته می شوند که به عمق کاشت کم نیاز دارند. روف گاردن گسترده تنوع چندانی ندارد و عمدتاً برای بهبود محیط زیست و افزایش سرانه سبز در محیط های شهری و البته افزایش زیبایی منظر شهری ایجاد شده است.

2- روف گاردن متمرکز

برای ایجاد یک روف گاردن به صورت مرکزی، می توانید پوشش گیاهی متنوع تری را برای کاشت انتخاب کنید و با افزایش عمق بستر در برخی از قسمت های پشت بام، گیاهان بلندتری مانند درختان و درختچه ها را نیز در کنار پوشش و گیاهان خزنده بکارید که به طور طبیعی از مزیت استفاده می کنند.

از روش های گسترده از جمله زیبایی و بهبود محیط زیست می توان برای حفظ و بهره مندی از انواع گیاهان استفاده کرد. و با ایجاد فضای زندگی برای ساکنین به روشی ساده، باغی زیبا و در دسترس را برای آنها فراهم کرد.

روف گاردن متمرکز از نظر اقتصادی پرهزینه ترین روش اجرا برای بام سبز است که البته می توان از آن به عنوان مطلوب ترین روش یاد کرد. علاوه بر قیمت بالا، وزن زیاد روف گاردن را نیز می توان نقطه ضعف این روش نسبت به سایر روش ها دانست که البته در محاسبات قبل از اجرا و در نظر گرفتن بار، نگرانی در این مورد وجود ندارد.

3- روف گاردن نیمه مرکزی، مدولار یا قابل حمل:

روف گاردن نیمه متمرکز که معمولاً به صورت مدولار قابل حمل انجام می شود، یک روش ترکیبی و ترکیبی از روف گاردن گسترده و متمرکز است که به صورت قابل حمل و جداشدنی انجام می شود.

در روش غیرمتمرکز می توان با ایجاد تنوع در عمق کاشت انواع مختلف پوشش گیاهی را کاشت. علاوه بر فضای سبز موجود، با چیدمان مبلمان روف گاردن و اشیاء مرتبط مانند فواره ها و شومینه ها و همچنین سازه های سازه ای مانند آلاچیق و آلاچیق، به ساکنین این امکان را می دهیم که در روف گاردن زندگی کنند.

روف گاردن

روف گاردن

مزایای باغ پشت بام

باغ های پشت بام مزایای زیادی دارند از جمله :

عالی برای فضاهای محدود 

یکی از مزیت های اصلی باغ پشت بام این است که به افراد اجازه می دهد بدون توجه به وضعیت حیاط خلوت خود، گیاهان فضای باز را در خانه نگهداری کنند. باغ های پشت بام یک انتخاب باغ شهری محبوب برای افرادی است که در آپارتمان ها و آپارتمان ها زندگی می کنند.

شانس بیشتری برای نور خورشید 

باغ‌های پشت بام نسبت به باغ‌های روی زمین یا گیاهان آپارتمانی به احتمال زیاد آفتاب کامل دریافت می‌کنند، زیرا معمولاً درختان یا ساختمان‌های دیگر سایه ندارند. این نور خورشید کافی به باغبان اجازه می دهد تا از بین طیف وسیع تری از گیاهان، از جمله گیاهان سبزی و گل های آفتاب دوست، انتخاب کنند.

مقاوم در برابر آفات 

بسیاری از باغ های روی زمین می توانند هدف علف های هرز و حیات وحش محلی مانند آهو و خرگوش باشند و رشد برخی گیاهان را با مشکل مواجه کنند. باغ های پشت بام گیاهان را دور از دسترس آن حیوانات و بسیاری از علف های هرز رشد می دهند و انواع آفاتی را که می توانند بر رشد آنها تأثیر بگذارند محدود می کنند و نیاز به علف های هرز را کاهش می دهند .

جذابیت بصری 

باغ های پشت بام راه بسیار خوبی برای افزودن جذابیت بصری به فضای پشت بام هستند و یک منطقه مسطح را به فضای بیرونی دلپذیرتر با فضای سبز برای استراحت یا سرگرمی تبدیل می کنند. همچنین می‌توانید عرشه، آتش‌دان، آلاچیق یا صندلی‌های تزئینی را برای زیباتر کردن طراحی باغ پشت بام خود اضافه کنید.

روف گاردن

روف گاردن

مزایای روف گاردن در ساختمان های شهری

صرفه جویی در هزینه

بکار گیری از روف گاردن برخلاف تصور خیلی ها باعث صرفه جویی در هزینه شما میشود. قیمت کمتر ساخت بام های معمولی یک نتیجه گیری کوتاه مدت بوده و هزینه های بلند مدت نگهداری و تعمیر بام های معمولی بیشتر از روف گاردن است.

رفع آلودگی هوا

همان طور که در پیش تر اشاره شد استفاده از روف گاردن علاوه بر زیبایی آن بر فضا برای کمک به رفع آلودگی هوا نیز مناسب است پس خوب است که روف گاردن را در تراس و بام های پشتبان خود اجرا کنید . شما میتوانید گیاهان روف گاردن را بر روی دیوار و زمین بکارید فرقی ندارد که این گیاهان برروی زمین کاشته می شوند و یا بر روی دیوار، گیاهان روف گاردن علاوه بر جذب گرد و غبار به تولید اکسیژن، خنک کردن شهر در ماه های گرم تابستان و گسترش نمای سبز و فضایی طبیعی کمک می کند.

مزایای روف گاردن برای صاحبان خانه

  • بیشتر شدن ۲ یا ۳ برابر طول عمر سقف ساختمان ها (تا ۶۰ سال)
  • کم شدن هزینه های مربوط به دستگاه تهویه مطبوع
  • کاهش یافتن اتلاف انرژی و درنتیجه کم شدن هزینه های مربوط به سیستم های گرمایشی در زمستان
  • طراحی روف گاردن ابزای است برای مدیریت سیلاب ها
روف گاردن

روف گاردن

معایب باغ پشت بام

باغ های پشت بام نیز دارای چند معایب هستند ازجمله :

مشکلات آب 

بزرگترین نقطه ضعف باغبانی روی پشت بام ایجاد یک سیستم آبیاری پایدار است. باغ های پشت بام معمولاً تشنگی بیشتری دارند (به دلیل آفتاب زیاد و باد) اما آبیاری آنها نسبت به باغ های دیگر دشوارتر است زیرا از لوله ها و خطوط آب دورتر هستند و برای راه اندازی سیستم های آبیاری قطره ای یا مخزن نیاز به کمی مهندسی بیشتر دارند.

شرایط آب و هوایی نامطلوب

باغ‌های پشت بام نسبت به باغ‌های دیگر با شرایط آب و هوایی نامناسب‌تری مواجه هستند، به ویژه بادهای شدید و دمای گرم، بنابراین مهم است که گیاهان مقاومی را برای پشت بام‌هایی که به طور منظم آب و هوای نامطلوب را تجربه می‌کنند، تهیه کنید.

محدود به ظروف 

باغ‌های پشت بام باید در ظروف یا تخت‌های باغی مرتفع باشند زیرا از سطح زمین بالا هستند، که می‌تواند تنوع گیاهانی را که باغبان‌ها می‌توانند استفاده کنند محدود می‌کند. باغچه های کانتینری می توانند هزینه بیشتری نسبت به کاشت مستقیم در زمین داشته باشند.

محدودیت وزن 

سقف ها فقط می توانند مقدار محدودی وزن اضافی را تحمل کنند. هنگام برنامه ریزی یک باغ روی پشت بام، اگر قصد نصب آن را دارید، باید مطمئن شوید که سقف شما می تواند وزن ظروف، خاک و مخزن آب را تحمل کند.

روف گاردن

روف گاردن

هزینه ساخت روف گاردن چقدر است؟

برای تخمین هزینه ساخت روف گاردن باید به ویژگی های روف گاردن که افراد به دنبال آن هستند توجه کنیم، در واقع گزینه هایی که برای اجرای انواع روف گار انتخاب می شوند در کل تاثیرگذار خواهند بود.

به عنوان مثال پوشش گیاهی روی پشت بام، نوع آبیاری این پوشش گیاهی، نورپردازی روف گاردن، زیرساخت انواع روف گاردن، کفپوش روف گاردن و لوازمی که برای این نوع بام ها در نظر گرفته می شود. و در بخش بعدی در هزینه ساخت روف گاردن بحث کرد.

روف گاردن

روف گاردن

کلام آخر 

روف گاردن در تعریف رایج به فضای سبز روی پشت بام گفته می شود که در آن فضای سبز روی پشت بام (بام، حیاط) اجرا می شود و بستر کاشت در ارتفاعی از سطح زمین بر روی بستر مصنوعی پشت بام قرار می گیرد. سقف تشکیل شده است.

روف گاردن یا به زبان فارسی به بام به شما این امکان را می دهد که باغ خود را رو به شهر داشته باشید و از منظره لذت ببرید. امروزه با پیشرفت علم می توان باغی زیبا با انواع گیاهان در پشت بام خانه ها و ساختمان های بلند ایجاد کرد.

09123622765

09123622471

بازسازی ساختمان تجاری ،اداری و پزشکی

طراحی و ساخت باغ و ویلا

پروژه های ساختمان ونما

پروژه اداری و تجاری

پروژهای ساختمان مسکونی

پروزه ویلا و لند اسکیپ